Altın fiyatları 2018’de ne olur?

 

Araştırma şirketi Metals Focus’un  yayınladığı bir rapora göre makroekonomik zemin, altın fiyatlarının 2018’deki seyri açısından pozitif.

Metals Focus’a göre bu görüşün bir parçası olarak para politikalarının genişlemeci kalması önemli ve altın, bu koşullardan esas faydayı sağlayacak meta olacak. Bununla birlikte gümüş, ve kısmen platin de bir miktar olumlu etkilenebilir.

Piyasaların güvenli limanı altın 2018 yılında taraftar toplamaya devam etse de beklentiler kıymetli metaldeki artışın çok da hızlı olmayacağı yönünde.

TD Securities Küresel Emtia Stratejisti Bart Melek’e göre, Fed para politikasında sıkılaştırmaya gitse ve AMB tahvil alımlarını azaltsa bile reel faiz oranlarının düşük kalması ve doların zayıflamasıyla altındaki artış sınırlı olacak.

Melek 2018 yılında altının ons fiyatının ortalama olarak 1.313 dolar seviyesinde oluşacağını öngörüyor. Bu da 2017 yılına göre altında yüzde 4’lük bir yükselişe işaret ediyor.

Melek, Fed tarafından büyük bir şok beklemediklerini, tarihi referanslara göre reel faizlerin düşük seviyede kalmaya devam edeceğini söyledi.

Altın 2018’de yükselecek mi düşecek mi?

Stoeferle, “Enflasyon yukarı yönlü bir şaşırtma yapabilir ve o zaman, portföyünüzde bir miktar altın olmasını isteyeceğiniz an olur. Enflasyonun ivmesi ve yönü en önemli unsur.Altın tutmak, mevcut deneysel para politikaları devam ettikçe mantıklı” dedi.

Altın fiyatlarının 2016 yılında onz başına 1,365 dolara yükselebileceğini belirten Stoeferle’ye göre değerli metal 2018 yılında, 2011 yılında görülen 1,921.17 dolarlık rekoru aşarak 2,000 dolar seviyesini yükselebilir.

 

 

 

 

READ :  Altın Fiyatları Neden Yükselir ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.