Altın Fiyatları Neden Yükselir ?

    Altın Fiyatları Neden Yükselir ?

Altın fiyatları neden artar ? 2018’de altın ne olur ? Belli başlı sebeplerden dolayı altın fiyatları etkilenir. Bu sebepler şöyle sıralanabilir;

  • En başta gelen sebep ABD dolarındaki fiyat değişiklikleridir. Çünkü altın almak isteyen ülkeleri dolar ile satın alınabilmektedir. Dolardaki iniş ve çıkışlar altın ons fiyatına oradan da gram fiyatına yansır.
  • Ülkedeki enflasyonun artması alım gücünün düşmesi anlamına geldiği için altın fiyatları yükselir.
  • Faizlerin düşmesi altın fiyatlarının artması anlamına gelir. Faizler nakit paranın kazancı olduğundan, faiz artıkça nakite yönelim artar ve altı fiyatları düşer. Tam tersinde, faiz kazançları düştüğünde altına talep artar ve altın fiyatları yükselir.
  • Ülkede gelir düzeyinin yükselmesi altın fiyatlarının da yükselmesine sebep olur. Yatırım için yada mücevher alımıyla talep artar ve sonuç olarak altın fiyatları yine artar.
  • Son 10 yılda altın çıkartma maliyetleri arttı. Maliyetlerdeki artış da altın fiyatlarını arttır.
  • Altın fiyatları üzerine çıkartılan spekülatif haberler talep dengesini etkilediğinden, altın fiyatlarını da etkiler. Uzun vadede fiyatlarda büyük dalgalanmalar olmasa da, kısa vadeli altın fiyatlarında büyük düşüş ve yükselişler yaşanır.

       Fiyat nasıl oluşuyor?  

Gram altın fiyatları belirlenirken güncel dolar kuru ve altının uluslararası piyasadaki fiyatı (ons) belirleyici oluyor. Genellikle altının ons fiyatıyla dolarda oluşan fiyat ters orantılı. Buna karşın, bazı durumlarda hem dolar, hem altının ons fiyatında artışlar gözlenebiliyor.

     Neden yükseliyor?

Bir yanda küresel ölçekte artan jeopolitik riskler ons altının fiyatını 1300 dolar sınırına kadar yükseltirken, Türkiye’nin yüksek cari açığı ve dış borçları doların da lira karşısında yükseliş yaşamasına yol açıyor. Böylece gram altındaki yükselişin 2 kat daha hızlı olmasına yol açıyor.

READ :  Altın fiyatları 2018'de ne olur?

      Daha da yükselir mi?

Dolarda lira karşısında yaşanan yükselişin ve uluslararası piyasada altına yönelik güçlü talebin sürmesi halinde gram altında yeni zirveler görülebilir.

Atın fiyatlarının 2018’deki seyrini merak ediyorsanız https://www.techismine.com/altin-fiyatlari-2018de-ne-olur/

başlıklı makaleyi okumalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.